14 Haziran 2011 Salı

konuk yazar

HAYRETTİN İVGİN’E TÜRKİYE’DEN VE AZERBAYCAN’DAN YENİ ÖDÜLLER
Ömer ÜNAL
Araştırmacı – Yazar
Araştırmacı-Yazar ve Halk Bilimci Hayrettin İvgin’e son iki ay içinde, hem Türkiye hem de Azerbaycan önemli ödüller verildi. Bu ödülleri kısa kısa tanıtmak istiyorum. Ayrıca değerli büyüğümüz Hayrettin İvgin’i başarılarından ve kazanımlarından dolayı kutluyoruz.
 A) İLESAM Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü
28 Nisan 1986’da kurulan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), 25. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle “Edebiyat” ve “İlim” dalında toplam 32 kişiye, Türk edebiyatına ve ilim hayatına yaptığı hizmetlerden dolayı “Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü” verdi.
28 Nisan 2011 perşembe günü Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Salonu’nda ödüller sahiplerine verildi. Ödüle layık görülenler arasında bulunan Hayrettin İvgin de “Edebiyat” dalında, Türk edebiyatına yaptığı hizmetlerden dolayı “İLESAM ÜSTÜN HİZMET VE BAŞARI ÖDÜLÜ” aldı.
 B) Ahmet Tufan Şentürk Türk Şiirine 2010 Yılı Onur Ödülü
09 Mayıs 2005 tarihinde kaybettiğimiz şair Ahmet Tufan Şentürk adına her yıl düzenlenen ödülün 2010 yılı ödülleri 28 Mayıs 2011 tarihinde İLESAM salonunda törenle verildi. “Ahmet Tufan Şentürk Hizmet Ödülü” adını taşıyan ödüllerin tespiti Başkanlığını Sayın İsa Kayacan’ın yaptığı bir Seçici Kurul tarafından tespit edilmektedir. 2010 yılının ödüllerini Mehmet Nuri Parmaksız (Birincilik), Vedat Fidanboy (İkincilik), Mehmet Ali Kalkan (Üçüncülük) kazandılar. Rasim Köroğlu, Harun Yiğit, Dr. Şemsettin Küzeci, Ali Gözütok özel ödüle layık bulundular. Hayrettin İvgin’e “AHMET TUFAN ŞENTÜRK TÜRK ŞİİRİNE 2010 YILI ONUR ÖDÜLÜ” verildi. Şair Güzide Taranoğlu, Azerbaycanlı Şair Prof. Dr. Elçin İskenderzade, Osman Oktay ve Ahmet Sevgi’ye de onur ödülleri verildi.
 C) “Şerefli Ömür” Diploması ve Ödülü
Azerbaycan Respublikası Qayğı ve Himaye Fondu (Azerbaycan Cumhuriyeti Yardım ve Himaye Vakfı) tarafından Hayrettin İvgin’e “Şerefli Ömür” diploması ve plaketi verilmiştir. 28 Mayıs 2011 tarihinde Bakü’de Fondun Başkanı Rzayeva Gülaye tarafından verilen diplomada şu ifadeler yer almaktadır: “(Prof. Dr.) Hayrettin İvgin; Büyük Türk Dünyasında ilmin, edebiyatın, güzel sanatların gelişmesinde gösterdiği hizmetlere göre, Qayğı ve Himaye X. Fondu’nun tesis ettiği “ŞEREFLİ ÖMÜR” diplomasına layık görülmüştür. Diploma ile birlikte Hayrettin İvgin’e ödül plaketi de verilmiştir.
 D) AzerKİVİHİ Basın Birliği Kimliği ve Diploması
Azerbaycan-Bakü’de faaliyetlerini sürdüren “Azerbaycan Kütlevi İnformasiya Vasiteleri İşçilerinin Hemkârlar İttifakı” (Azerbaycan Kitle İletişim Araçlarında Çalışanlar Sendikaları Birliği) tarafından Hayrettin İvgin’e üyelik belgesi verildi. Kısa adı (AzerKİVİHİ) olan kuruluşun Başkanı Oqtay Salamzade’nin imzasını taşıyan diploma ve basın birliğinin kimliği Hayrettin İvgin’e takdim edildi. AzerKİVİHİ gazetecilerin, basın mensuplarının gönüllü birliği olup ülke içinde ve dışında bağımsız etkinlikler gerçekleştirme yetkisine sahiptir. Ayrıca; hukuki, mali, işgörme ve meslekî çalışma alanında tam serbesttir. Azerbaycan Cumhuriyeti Adliye Bakanlığının yetkili kurullarının kararı ile 31 Mart 1993 yılında kurulan ve o tarihten bu yana resmi faaliyette bulunan kuruluş, Hayrettin İvgin’e basın ve yayın alanında yaptığı büyük çalışmalar ile Türkiye-Azerbaycan basın, kültür ve sanatına olumlu katkılar sebebiyle üyelik kimliği ve diploması verilmiştir.
Diploma ve kimlik 28 Mayıs 2011 tarihinde Bakü’de Hayrettin İvgin’e sunuldu.
 E) Qızıl Qelem (Altın Kalem) Ödülü
Yakın zamanlarda AzerKİVİHİ teşkilatı tarafından Hayrettin İvgin’e bir ödül daha verileceği öğrenilmiştir. “Qızıl Qelem (Altın Kalem) Ödülü” adını taşıyan bu ödülün belge ve plaketleri önümüzdeki günlerde törenle verilecektir. Türkiye-Azerbaycan edebiyatına yaptığı edebî hizmetleri ve edebî faaliyetleri gerekçe gösterilmiştir.

Hiç yorum yok: