17 Ekim 2017 Salı

ANADOLU BASININI ÖKSÜZ BIRAKAN PROF. DR. İSA KAYACAN ANILDI Aybeniz Küzeci Yıldırım (Kerkük Ekim 16, 2017 Haberler) - BGC : İSA KAYACAN’I VEFATININ ÜÇÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNDE MİNNETLE ANIYOR - VEFATININ 1.YILINDA PROF. DR. İSA KAYACAN ANILDI Abdülkadir GÜLER, (09 Kasım 2015)

ANADOLU BASININI ÖKSÜZ BIRAKAN PROF. DR. İSA KAYACAN ANILDI
Aybeniz Küzeci Yıldırım (Kerkük Ekim 16, 2017 Haberler)
Anadolu Basının efsanevi ismi araştırmacı gazeteci yazar Prof. Dr. İsa Kayacan aramızdan ayrılışının 3. Yıldönümünde 15 Ekim 2017’de Ankara Maltepe’de bulunan İç Kale Otel’de düzenlenen etkinlikle anıldı.
Kurucu üyesi olduğu Kerkük Kültür Derneğinin düzenlemiş olduğu etkinlikte Başbakanlık Müşaviri Sadettin Kılıç, Kerkük Kaza Meclis Üyesi Cevdet Zülal, Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, Kerkük Şirketleri Grup Başkanı ve İşadamı Halit Meyyas, Eski Bürokrat İlhami Nalbantoğlu, Prof. Dr. İsa Kayacan’ın kızları Serpil, Gül ve Filiz Kayacan’ın yanı sıra çok sayıda şair gazeteci yazar hazır bulundu.
Anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci yaptı. Küzeci, yaptığı konuşmada Kayacan’la kesişen yollarını ve Kayacan’ın Kerkük’e olan düşkünlüğünü anlattı. Küzeci, Kerkük Kültür Derneğinin kurucularından olan İsa Kayacan’ın Anadolu basınının unutulmaz bir ismi niteledi.
Protokol de yer alan Başbakanlık müşaviri Sadettin Kılıç ise anma töreninde bir konuşma gerçekleştirdi. Kılıç, İsa Kayacan’ın Türk Dünyasının sembol isimlerinden biri olduğunu ve ülkemiz için önemli bir değer olduğunu vurguladı. Kılıç, ne mutlu ki böyle bir anma töreni düzenleniyor ve İsa Kayacan anılıyor diyerek etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.
Prof. Dr. İsa Kayacan’ın kızı Gül Kayacan da aile adına bir konuşma yaptı. Duygusal bir konuşma gerçekleştiren Gül Kayacan, bu anma törenini düzenleyen herkese teşekkür ederek, babasıyla geçirdiği güzel anıları anlattı. Gül Kayacan’ın konuşması katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.
Protokol konuşmalarının ardından İsa Kayacan’ın dost ve arkadaşları İsmet Bora Binatlı, Mustafa Ceylan, İsmail Kara, Mustafa Nevruz Sınacı, Aysel Al ve Ahmet Canbaba mikrofon alarak duygularını ve düşüncelerini dile getirdiler…
Anma törenine Türkiye başta olmak üzere Azerbaycan, Telafer ve Kerkük’ten şairler de katıldı. Şairler Davut Kabakoğlu, Sadık Sazıgüzel, Zennun Gamlıgül, Murat Duman, Vedat Fidanboy, Davut Cömert, Bayram Yelen, Galip Kurtoğlu, Songül Dündar, Aydın Yüksel, Durak Turan Düz ve Aida Zeynelova Kayacan için yazmış oldukları şiirleri ve Kayacan’ın yazmış olduğu şiirlerini de seslendirdiler.
Anma töreninde İsa Kayacan’ın yazmış olduğu bestelerde Melih Karakadıoğlu, Ahmet Ulus ve Murat Duman tarafından icra edildi.
Anma töreninin sonunda ise ‘2017 İsa Kayacan Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri’ sahiplerini buldu. Bu yıl ödüller Azerbaycan’dan Elçin İskenderzade, İsmail Kara ve Aysel Al’a verildi. Ödül töreninde katılımcılara da birer onur belgesi verildi. Anma törenine katkılarından dolayı Kerkük Şirketleri Grup Başkanı ve İşadamı Halit Meyyas’a ve programın sunucusu Nermin Yıldız’a birer teşekkür plâketi takdim edildi.
BGC: İSA KAYACAN’I VEFATININ ÜÇÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNDE MİNNETLE ANIYOR
Anadolu basınının yılmaz savunucularından, duayen ismi, Burdur sevdalısı Gazeteci -Yazar İsa Kayacan’ın vefatının üçüncü yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yapan Burdur Gazeteciler Cemiyeti  (BGC) yönetim kurulu başkanı Kürşat Tuncel, Kayacan’ın Türk basını ve Burdur için büyük bir değer olduğunu hatırlattı.
Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nden (BGC) yapılan açıklama şöyle:
“1943 yılında Tefenni’nin Ece ilçesinde doğan, vefat ettiği 16 Ekim 2014 tarihine kadar yazının, sanatın içinde kalan, hep bir şeyler üretmeye çalışan İsa Kayacan, Burdur sevgisiyle de öne çıkan bir kişilikti…
‘Anadolu basınının İsa Ağabey’inin’ köşe yazıları başta Burdur basını olmak üzere Anadolu’nun dört bir köşesinde hemen hemen bütün yerel gazetelerde yayımlanıyordu… Kayacan’ın Anadolu gazeteleri dahil 3 bin 150’nin üzerinde gazete ve dergide 35 bin 470 dolayında makalesi yayımlandı.
Gazetelerdeki yazılarının yanısıra yazdığı kitaplar ile kültür hayatımıza büyük katkılar koyan Kayacan,  şiirleri, hikayeleri, denemeleri ile Edebiyat dünyasında da saygın bir isimdi…  Şiir, hikaye, deneme, roman, radyo oyunu, film senaryosu, röportaj, masal, folklor, inceleme, kooperatifçilik ve antoloji konularında olmak üzere 5’i kamu kuruluşlarının yayınları arasında çıkan 116 ayrı kitapla, aylık Ece adlı sanat dergisini 28 sayı yayımladı. TRT’de Program-Belgesel ve Genel Müdür Danışmanlığı yaptı, 11 Bakanın basın danışmanlığını yürüttü.
Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nin de üyesi olan, yaşamı boyunca Burdur basınının yanında olan, yerel basının gelişmesi, Anadolu basınının ayakta kalması için uğraş veren İsa Kayacan’ı rahmetle, minnetle anıyoruz.”
Burdur Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Tuncel açıklamasının son bölümünde Cemiyet yönetiminin İsa Kayacan adına önümüzdeki süreçte geniş çaplı bir organizasyon planladığını belirterek, İsa Kayacan’ın Anadolu basınına, Burdur’da yerel basına yaptığı katkıların daima hatırlanacağını sözlerine ekledi.  (16 Ekim 2017 - Burdur Gündem)
VEFATININ 1.YILINDA PROF. DR. İSA KAYACAN ANILDI
Abdülkadir GÜLER, (09 Kasım 2015)
Prof. Dr. İsa Kayacan ( 20.09.1943) Burdur’un yetiştirdiği tanınmış değerli gazeteci ve araştırmacı yazarlarımızdandı. Vefatının birinci yılında hem Burdur’da ve hem de Ankara’da ailesi, yakınları ve dostları tarafından anıldı. Bu anma törenleri nedeniyle ben de Ankara’daki törenden söz edeceğim.
Türk Dünyası şair-şiir, sanat kültür, edebiyat âlemi ve gazetecilik camiasında sevilen, eğitim faaliyetleri, kültür elçiliği eser, hizmet ve tanıtım komisyonu ile yakından tanınan, Türk gazeteciliğinin duayenleri arasında müstesna bir yeri olan ve İLESAM dâhil birçok sivil toplum gazeteciliğinin kuruluşunda asli ve onun üyelikleri olan Kerkük, Kültür Derneği Kurucusu ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Kayacan vefatının birinci yılında anıldı. Bu anma töreninde Kerkük Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, araştırmacı yazar Mustafa Nevruz Sınacı, Şair, yazar ve araştırmacı Mustafa Ceylan, Şair İsmail Kara, yazar Arzu Kök ve İsa Kayacan’ın kızlarından Gül ve Seçil Kayacan, bestekâr Murat Duman ile birlikte hazırladıkları bu anma töreni 17 Ekim 2015 cumartesi günü Ankara’da Türk- İş Konfederasyonu Konferans salonunda gerçekleşti. Anma toplantısında Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, şair-yazar Abdullah Satoğlu, HAKAK Genel Başkanı İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Halk Bilimci araştırmacı yazar Nal Tan, araştırmacı yazar Hayrettin İvgin, şair İsmet Bora Binatlı, Eski milletvekili ve devlet Bakanlarımızdan Hasan Ekinci ve D. Halit Dağlı, şair Vedat Fidanboylu  ve çok sayıda Ankara ve Ankara dışından gelenler İsa Kayacan’ın şair ve yazar arkadaşları, dostları ve sevenleri hazır bulundular. Açılış ve saygı duruşu,  İstiklal Marşı’ndan sonra Dr. Şemsettin Küzeci tarafından günün anlamına uygun kısa ve özlü bir konuşma yaptılar. Bu adada bir panel düzenlendi. Panelde Yekta Güngör Özden, Abdullah Satoğlu, Prof. Dr. Tamilla Abbashanlı,  Mustafa Ceylan, İrfan Ünver Nasrattınoğlu ve Dr. Şemsettin Küzeci’nin bulunduğu bu panelde Gazeteci ve araştırmacı yazar İsa Kayacan’ın hayatı, serleri ve gazeteciliği konusunda konuşmalar yaptılar. Bu arada eski milletvekili ve Eski Orman Bakanlarımızdan Hasan Ekinci ve Eski Devlet Bakanı Dr. Halit Dağlı da birer konuşma yaptılar. Çünkü İsa Kayacan uzun yıllar bu her iki Bakanın yanında basın danışmanı olarak görev almışlardı. Dr. Halit Dağlı, İsa Kayacan’la ilgili anılarından söz ederken aynen şunları söyledi:
“İsa Kayacan, benim basın danışmanım idi, Basın danışmanı olarak çalıştı.12 Eylül 1981 kadar birlikte olduk.  Bakanlıktan ayrıldığım zaman da yine beni hiç unutmadı, her hafta beni arıyor ve hal- hatırımı soruyordu. Vefalı bir insandı, çok dürüst ve çalışkandı, düzenli güvenilir bir insandı. İşini düzgün ve severek yapıyordu. Bu arada bu satırların yazarı tarafından (Abdülkadir Güler) İsa Kayacan’la ilgili anılarını anlatı bir şiirle sözlerini tamamladı. İkramdan sonra bir hoca tarafından Kur’an okuyarak İsa Kayacan’ın ruhu dualarla yâd edildi. Yapılan konuşmalardan sonra şiirler okundu. Ve İsa Kayacan’ın vefanın birinci yıl dönümünde saygıyla ve rahmetle anıldı.
Gazeteci araştırmacı yazar Prof.Dr. İsa Kayacan 10.09.1943 Burdur ili Tefenni İlçesinin ECE köyünde doğmuştu. Türk basının usta, çalışkan ve üretken bir duayeni idi. Anadolu’nun 60 il ve 450 ilçesinde yayımlanan birçok dergi ve gazetelerinde şiir, sanat, edebiyat, tanıtım, eleştiri, öykü, roman, araştırmacı, inceleme, gezi, fıkra, halk bilimi (folklor) atasözleri, deyimler, maniler, bilmeceler,    röportaj, radyo oyunları ve tiyatro gibi konularda   binlerce makale yazdı ve bunları irili ufaklı  135 parça kitaplarda topladı. (yazdığı makalelerin sayısı 35.470’dir / “İşte Hayatım” İsa Kayacan Ankara 2004,s:718). Yazılarının yer aldığı gazete ve dergilerden bazıları: Tercüman, Zafer, Adalet, Son Havadis, Tasvir, Yeni Tanin, Yenigün, Hür Anadolu, Başkent, Gündem, Sonsöz, 24 Saat, Olay, Bugün, Orta Doğu,  Hergün, Ulus, Memleket, Yeni İstanbul, Ankara Ticaret, Anayurt ve Belde gibi gazeteler. Yazdığı dergiler de şunlardır: Ajans Türk, Ana, Alkış, Avcı Rastgeli, Bakış, Çocuk ve Yuva, Aydın Efesi, Çağrı,  Çaba, Ece, Beşparmak, Sarızeybek, Yunus Emre, Günün Kadını, Halk Kültür Pınarı, Kemalist Ülkü, Gülpınar, Güvercin, İlk Kurşun, Sevgi Yolu,  Köy,Tarım, Ziraat, Karınca,Defne, Yeni Defne, Milli Şuur, Postel-Tel, Sanat Dünyamız, Size, Tarla; Türk Yurdu,Milli Kültür,Türkiye, Türk Basın Birliği, Türk Folklor Araştırmaları,Yeni Batı Trakya, Yelken gibi   dergilerde de  yazı  ve  şiirleri,sanat ve kültürle ilgili yazıları yayımlandı. Ece Haber Ajansı ve  ECE  dergisini  çıkardı. Anadolu basınının “duayeni veya Yazı Fabrikatörü, Anadolu basını Yazı İmparatoru” diye anıldı. En son yayınlanan eseri  “Kadın Destanı” ‘adını taşıyordu.( Denizli Ticaret Odası 2014).Bu kitabını bana imzalamadan göndermişlerdi. Hasta ve rahatsız olduğunu anlamıştım.
İsa Kayacan Türk kültürü ve Azerbaycan kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı Bakü Üniversitesi Reaktörlüğü ve VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi Başkanlığının, ilmi şuraları kararıyla 19 ve 20 Haziran 2003 tarihlerinde, iki ayrı  “Doktora” Diploması ve Beynelmilel Türk Dünyasına Hizmet  Diploması  ve Profesörlük unvanları verildi. Basın ve yayın hayatında birçok ödüller aldı, Aldığı ödüllerden bazıları şunlardır: Çeşitli kuruluşlardan 41 onurluk,66 onur belgesi,3enef, takdir ve onun belgesi, Basında 25 yılın Şeref Ödülü,(üç kez) MPM Verimliliği Katkı Ödülü, Türk Folkloruna Hizmet Ödülü, Irak Türkmenlerine Hizmet Ödüllü, Türk Kültürüne ve Türk Edebiyatına Hizmet Ödülü, İsa Kayacan’ın Bakanlıklar arasında en çalışkan ve Başarılı Basın Danışmanı, üç kez yılın yazarı, yılın şairi, Yılın editörü,” Türkiye’de en çok kitap tanıtan ve Dağıtan Yılın Yazarı “,Merkezi Azerbaycan’da bulunan “Dünya Genç Türk Yazarları Birliği Hizmet Ödülü “gibi ödüller almıştır.  Yine Burdur Belediyesi ve Tefenni Belediyesinin almış olduğu meclis kararlarıyla Burdur ve Tefenni de adı caddelere ve sokaklara verilmiştir. İsa Kayacan sürekli Basın Kartı sahibidir.
İsa Kayacan’ın üç önemli isteği vardı: Yazılarından dolayı Günis Rekorlar kitabına girmek, PTT Genel Müdürlüğü tarafından adına bir pul basmak ve Burdur’da heykelinin dikilmesini istiyordu. Ne yazık bu üç arzusu da gerçekleşmedi. Şimdi Burdur veya Tefenni Belediyesinden bir ricamız olacak: İsa Kayacan’ın Burdur’da bir heykelinin yapılmasını diliyoruz. İsa Kayacan’ı hizmetleriyle genç kuşaklarımıza tanıtmalıyız. Vefatının birinci yılında sevgili kadim dostum İsa Kayacan’ı saygıyla ve rahmetle anıyor, mekânı cennet olsun diyorum.

Hiç yorum yok: